הגדרה של דיג'יסקופינג הוא צילום במצלמה דיגיטלית דרך העינית של הטלסקופ. קראו על עקרונות הדיג'יסקופינג, השימושים של שיטת הצילום זו והציוד המומלץ ע"י סברובסקי אופטיק.

מהו הדיג'יסקופינג?

דיג'יסקופינג כרוך בשימוש במצלמה כדי לצלם דרך העינית של הטלסקופ. עם הציוד הנכון וקצת תרגול, אפשר להגיע לתוצאות מרשימות. כמו כל התמונות הדיגיטליות שלך, תוכל להעלות את תמונות הד'ג'סקופינג למחשב, לפייסבוק, לאתר הצילום ולארכיון שלך, לעבד אותן (ב-ע'!) ואפילו להשתתף בתחרויות צילום טבע, כמו תחרות "דיג'יסקופר של השנה" שמארגנת חברת סברובסקי אופטיק פעם בשנה.

טכניקת הדיג'יסקופינג לא פותחת על ידי צלמים, אלא התגלתה ממש במקרה על ידי שומרי חיות בר. בסוף שנת 1990, צפרים אסייתיים העלו את הרעיון להצמיד את המצלמות הדיגיטליות שלהם לעינית של הטלסקופים שלהם. התוצאות היו טובות מהצפוי ונתנו נקודת התחלה לשיפור והתאמה נוספת של טכניקת צילום מעניינת זו.

הימים בהם פשוט מחזיקים מצלמה קרוב לעינית חלפו מזמן. כיום, אנו משתמשים במתאמים לחיבור הטלסקופ למצלמה. מספר הולך וגדל של חובבי טבע וצלמים מגלים את היתרונות של הדיג'יסקופינג וחווים ממד חדש לגמרי בצילום.

איך דיג'יסקופינג עובד?

הפונקציה העיקרית של הטלסקופ היא להציג תמונה מוגדלת לעינו של המתבונן. אור נכנס לעדשה האובייקטיבית הגדולה בחלק הקדמי של הטלסקופ ויוצא מבעד לעינית בצורה מעגלית של אור, המכונה 'אישון היציאה'. המצלמה מצלמת את היציאה הזאת של האור והקטע שנצפה בעבר רק בעין, נתפס כעת כתמונה דיגיטלית.

התחומים של הצילום והאופטיקה ארוכת הטווח כוללים מגוון מערכות וטכנולוגית שונות, אך לעתים קרובות תואמות. גם מצלמות קומפקטיות וגם מצלמות SLR יכולות לשמש לדיג'יסקופינג. המודלים האחרונים של מצלמות SLR מעודכנים טכנולוגית, קומפקטיים וקלי משקל, ומציעים שליטה יצירתית כמעט בלתי מוגבלת. מצלמות קומפקטיות, לעומת זאת, הן לעתים קרובות קלות יותר לשימוש, כי רוב ההגדרות נעשות באופן אוטומטי. חברת ילון, הנציגה של סברובסקי אופטיק בישראל, מציעה מתאמי מצלמות גם עבור מצלמות קומפקטיות וגם עבור מצלמות SLR.